Almanya’da doktor olarak çalışmak

47/81

Almanya, yurtdışında çalışmak veya uzmanlık yapmak isteyen Türk hekimleri için ilk akla gelen ülkelerden. Peki bu kolay mı?

Bir Türk vatandaşı olarak diğer ülkelere nazaran karşınıza çıkabilecek en büyük engel diploma denkliği olacaktır.

AB ülkelerindeki tıp fakültelerinden birinden mezun iseniz diplomanız otomatik olarak Alman tıp fakültesi diplomasına denk sayılacaktır. Şayet sizi kabul edecek bir sağlık kuruluşu bulduysanız geriye sadece çalışma izni gibi formalitelerin halledilmesi kalmakta bu da işveren tarafından sorunsuzca halledilebilmektedir.

Fakat Türkiye’deki bir tıp fakültesinden mezun iseniz Almanya’da hekimlik yapabilmek için öncelikle diplomanızın denkiği aranır. Bu eyaletlere göre değişen bir uygulamadır. Bazı eyaletlerde denklik belgesi yeterli olurken, bazı eyaletler ise Türk üniversitelerin mezun olanlara ‘tıp fakültesi mezuniyet denklik sınavı’ yapmakta.

Denklik konusunu çözerseniz, oturma ve çalışma izni gibi işlemler çalışacağınız kurum tarafından kolaylıkla halledilecektir.

Türkiye’den uzmanlık alan doktorların uzmanlığı da Almanya’da doğrudan tanınmamakta. Bunun için de 12 ay bir süre Almanya’da uzmanlık eğitimi gerekmekte..

Arkadaşkarınla paylaş:

MENU