Debrecen Üniversitesi

59/81
Debrecen Üniversitesi

Debrecen Üniversitesi başkent Budapeşte’ye yaklaşık 2.5 saat mesafede bulunan Debrecen şehrinde kurulmuş eski bir üniversitedir. Üniversite ilk olarak bir rahip okulu olarak kurulmuştur. 1912 yılında üniversiteye dönüştürülmüş teolojinin yanısıra, fen ve edebiyat fakülteleri kurulmuştur. 1927 yılında bu bölümlere tıp fakültesi de eklenmiştir. 2000 yılına kadar tıp fakültesi teoloji fakültesine bağlı olarak eğitim vermekteydi. 2000 yılında Teoloji ve Tıp Fakülteleri birbirinden ayrılmıştır.

Debrecen Üniversitesi ortalama 20 bin öğrenciye sahiptir. Okulda genelde Macarca eğitim verilmektedir. Ancak yabancı öğrenciler için İngilizce eğitim veren bir programı vardır. İngilizce eğitim veren bu fakültede yaklaşık 2000 kadar yabancı öğrenciye eğitim verilmektedir. Okul uzak doğulu öğrenciler için ayrıca Güney Kore’nin Seul kentinde de bir kampüs açmıştır.

Debrecen Üniversitesi ekonomik oluşu sebebiyle Afrika ülkelerinin yanısıra Türkiye’den öğrencilerin de çoğunlukla tercih ettiği bir üniversitedir..

Arkadaşkarınla paylaş:

1 yorum:

debrecenliAralık 17, 2013 saat 20:11Cevapla

iyi bi üniversite ama keşke biz o zamanlar bi araştırma yapsaymışız bize debrecen üniversitesi var dediler gittik çok araştırmadık budapeşte de bi dolu üniversite var aynı kalitede hatta daha iyi kalitede işte akılsız baş pişman değilim ama yalan yok hep budapeştedeki öğrencilik hayatına özendim

MENU