Macaristan’da Eğitim

40/81

Macaristan eğitim için Türk öğrencilere bazı ayrıcalıklar sunuyor. Örneğin diğer ülkelerin aksine öğrencilerin Türkiye’de bir liseden aldıkları diploma Macaristan’daki lise diplomalarına denk sayılıyor. Buna karşın İngiltere gibi bazı ülkeler, Türkiye’nin lise diplomasını kendi diplomalarına denk saymıyorlar. Öğrencilerin Türkiye lise diplomalarındaki başarı notu tek başına yeterli gelmiyor ve belli bir diploma notu üstünde değilseniz üniversiteye kaydınızı yaptıramıyorsunuz.

Macaristan bir Avrupa Birliği ülkesi ve Macaristan eğitim sisteminden alınan lise ve üniversite diplomaları doğrudan tüm AB ülkelerinde geçerli sayılıyor.

Macaristan’da eğitim devlet üniversiteleri ve özel üniversiteler tarafından sunuluyor. Nobel ödüllü pek çok bilimadamı yetiştirmiş Macaristan devlet üniversiteleri Avrupa’nın en saygın üniversiteleri olarak kabul ediliyor.

Yüksek itibarı ve Batı Avrupa’ya göre nispeten düşük eğitim maliyetleri Avrupa ülkelerinden Macaristan’daki üniversitelere öğrencilerin gelmesine yol açıyor. Macaristan’da üniversiteler ücretli ancak Avrupa Birliği vatandaşı öğrenciler kayıt ücretlerinden muaf olmakta.

Macaristan’da eğitim dili Macarca. Ancak Macaristan’ın AB’ye tam entegrasyonundan sonra Avrupa’nın heryanından gelen öğrenciler için neredeyse tüm üniversiteler İngilizce eğitim yapan uluslarası programlar açmışlardır.

Macaristan’da bir üniversiteye kayıt olabilmek için lise diplomasına sahip olmanız yeterlidir. Ayrıca LYS’ye girme şartı veya belli bir puan alma şartı aranmaz.

Bu programlar öğrencinin yabancı dil bilgisine göre 1 yıl İngilizce hazırlık veya eğitim göreceği konudaki eksiklerini gidermesine imkan veren 1 yıl temel hazırlık programı içerir.

Öğrenci dil ve temel bilgisinin derslerde başarılı olabileceğini gösterdiği takdirde hazırlık sınıflarını atlayarak doğrudan meslek derslerine başlayabilir.

 

 

 

 

 .

Arkadaşkarınla paylaş:

MENU