Macaristan’a eğitim amaçlı seyahat için gerekli belgeler

65/81

Macaristan konsolosluğu randevu sistemi ile çalışır. Randevu almak için konsolosluk sitesi: https://ifr.mfa.gov.hu/

Önemli notlar:
Oturum izni için yaptırılan seyahat sağlık sigortalarının geçerliliği en fazla 90 gün olmaktadır. Sigorta yaptırırken sigortalılığınızın Macaristanda geçireceğiniz günleri kapsadığına emin olunuz. Şayet Macaristanda kalacağınız gün kadar sigortayı Türkiyede yaptıramazsanız, maksimum 90 günlük sigorta yaptırmanız ve bu sigortayı Macaristanda uzatmanız gerekmekte.

Erasmus öğrencilerinin Residence permit (except family reunion and work)” randevu tipini seçmesi gerekiyor. Konsolosluk farklı randevu alıp gelen Erasmus öğrencilerinin başvurularını kabul etmiyor.

Eğitim amaçlı oturma izni icin gerekli evraklar aşağıdaki gibidir:

Tam ve doğru doldurulmuş oturma izni talep formu (konsolosluğumuza formu aşağıdaki örnek formdaki gibi doldurmuş olarak gelmeniz gerekiyor, aksi durumda başvurunuz o gün için kabul edilemeyeceğini üzülerek bildirmek isteriz)

Talep edilen oturma izninin bitim tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli pasaport

2 adet biyometrik resim (resim 6 aydan eski olmamalıdır)
Türkiyedeki üniversiteden Erasmus Değişim Programı ile gittiğinizi ve aylık alacağınız burs miktarını belirtir belge

Kabul eden eğitim kurumundan kabul edildiğinize / öğrenci olduğunuza ve de kaydınızın yapıldığına dair belge faks ya da mail ortaminda önderilmesi de kabul edilir)
Macaristan’da ikamet edilecek yerin adresi (Kira kontratı ve kiralanan evin son 1 ay içinde alınmış tapu sureti veya otel rezervasyonunun kofirmesi veya resmi konaklama belgesi)

Talep edilen oturma izninin süresini tam kapsayan ve Schengen alanında geçerli olan minimum 30 000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası

Şayet Erasmus hibesi almıyorsanız (Erasmus Freemover gidiyorsanız) Macaristanda kaldığınız süre içinde hayatınızı idame ettirebilecek kadar paranızın olduğunu kanıtlar banka hesabınızın son 3 aylık dökümü. Erasmus öğrencilerinden vize ücreti alınmamaktadır.
Oturma izni talep formu http://www.bevandorlas.hu/ujpdf/angol/71.pdf adresten indirilebilir.

Not: Formu daha doğru doldurabilmeniz için lütfen örnek forma bakınız!.

Arkadaşkarınla paylaş:

MENU