Nasıl Doktor Olurum?

53/81
Nasıl Doktor Olurum?

Doktor olmak için liseden sonra yurtiçi veya yurtdışında Tıp Fakültesini bitirmek zorunludur. Türkiye’de devlet üniversitelerinin yanısıra özel üniversitelerde de tıp eğitimi almak mümkündür.

Tıp eğitimi zor olmamakla birlikte, ülkemizde garantili ve cazip bir kazanç getiren bir meslek olarak olarak kabul edildiğinden ÖSYS’de yüksek puan alan öğrencilerin ilk tercihi haline gelmiştir.

Tıp fakülteleri taban puanları

Bu sebepten tıp fakültelerinin taban puanları aşırı derecede yükselmektedir. Bu da mesleğe gerçekten gönül verecek, doktor olmayı çok isteyen öğrencilerin tıp fakültelerine girmesine engel olmaktadır.

Doktorluğu isteyen mi, sınavda yüksek puan alan mı?

Devlet üniversitelerinin tıp bölümlerine ancak YGS ve LYS’de derece alan öğrenciler girebilmektedir. Tıp fakültesi kontenjanları yetersiz olduğundan vakıf üniversitelerinde de durum farklı değildir. Örneğin bir vakıf üniversitesi olan Şifa Üniversitesi 2013 yılında 540 taban puanla öğrenci almıştır.

Doktor olmayı ne kadar isterseniz isteyin, doktor olmak için ne kadar kabiliyetiniz ve yatkınlığınız olursa olsun, ÖSS’de ilk birkaç bin öğrenci arasına giremezseniz doktorluk rüyanıza veda etmek zorundasınız.

Eğitimde Fırsat Eşitsizliği

Tıp Fakültesine girebilmek, ÖSS’de ilk birkaç bin öğrencinin arasına girmek demektir. Bu birkaç bin öğrenci ülkenin en iyi okullarından gelmekte bunun yanısıra ek dersler almakta, özel olarak çalışmaktadır. Bu da, devletin öngördüğü standard eğitimi almış, özel ders almaya imkan bulamamış ve sınav tekniklerini bilmeyen öğrencilerin tıp fakültesine girmekte çok fazla şansının olmaması, sadece elit bir öğrenci kesiminin tıp fakültesine girmesi demektir. Büyük şehirler dışında yaşayan öğrencilerin bu tür bir imkana sahip olamayacağı açıktır.

Eğitimde fırsat eşitliğinin olduğu Avrupa ülkelerinde ise durum farklıdır. Tıp fakülteleri dahil tüm üniversitelere kayıt olabilmek için, öğrencinin okul sırasında ihtiyacı olacağı temel bilgilere sahip olması yeterlidir. Dahası şayet öğrencinin bu bilgilerde eksiği varsa Pre-Med adı verilen 1 yıllık Tıbba Hazırlık Programına katılabilir. İhtiyacı olacak bu temel bilgileri tamamladıktan sonra bir sonraki tıp fakültesine geçebilir. Bundan sonrası öğrenciye kalmıştır.

Gerçekten doktor olmak isteyen öğrenciler derslerine severek çalışıp bölümlerini başarıyla bitirebilirler. Gerçekten istemeyenler de ilk birkaç yıl içinde bu mesleğin onlara göre olmadığını anlayarak bölüm değiştirmektedir. Mesleğini severek yapan insanlar, işlerinde çok daha yükselmektedir. Bu sebepten yurtdışında tıp bilimi ülkemize göre çok daha iyi bir duruma gelmiştir.

Oysa Türkiye’de öğrenci sınavda diğer rakiplerini geride bırakabilmek için, tıp eğitimi sırasında ihtiyacı olsun olmasın pek çok konuyu bilmek zorundadır. Sınav sırasında bir kaç soruda hata yapmak sizi yüzlerce kişinin gerisine atabilir. Bu da gerçekten doktor olmak isteyenin değil, sınavda iyi yapanın doktor olması sonucunu doğurmaktadır. Bu sistem mesleğini gerçekten sevmeyen sadece iyi bir meslek sahibi olmak isteyen insanların doktor olmasına yol açmaktadır.

Doktor olmak isteyen bir öğrencinin önünde iki seçenek vardır. Ya derslerinin yanında özel dersler alarak, gece gündüz çalışarak sınavda dereceye girecek, ya da bu zamanı yabancı dil öğrenmeye harcayacak yurtdışında okuyacak. Bu arada tıp fakültesine girseniz dahi mesleğinizde yükselebilmek için yabancı bilmeniz neredeyse şarttır. Bu da Türkiye’de dahi İngilizce Tıp eğitimi veren okulların talepte olmasının en büyük sebebidir.
Türkiye’de İngilizce tıp okumanın ne kadar etkin olduğu konusu tartışmalıdır.

İngilizce Tıp mı Türkçe Tıp mı?

Yurtdışında okumak

Yurtdışında öğreneceğiniz yabancı dilin ve edineceğiniz tecrübenin Türkiye’de öğreneceğiniz yabancı dilden farklı olacağı muhakkaktır. Yani yabancı dil öğrenmeye ayıracağınız zaman ileride size kolaylık sağlayacaktır. Çünkü tıp fakültesi öğrencileri genelde derslerin yoğunluğunu bahane ederek bu işi okul bitimine ertelemektedir. Bu da  en az 6 yıllık bir ötelemedir. Yabancı dil öğrenmek ilerleyen yaşlarda çok daha zordur. 

 .

Arkadaşkarınla paylaş:

110c yorum:

mertOcak 10, 2014 saat 19:19Cevapla

ben bu sene lise 1deyim. doktor olmayı çok istiyorum ama puanlar çok yüksek. doktor olmak için nasıl çalışmalıyım

adminOcak 10, 2014 saat 19:24Cevapla

Sevgili Mert,

Yorumun için çok teşekkürler. Doktor olmak için öncelikle derslerinde başarılı bir öğrenci olmalısın. Gelecek seneden itibaren üniversite sınavına hazırlanmaya başlarsan, sınavda yüksek bir puan alabilirsin. Sana şimdiden başarılar. Şayet ÖSS’de yüksek puan alamazsan üzülme, bize her zaman yazabilirsin. Seni mutlaka bir tıp fakültesine yerleştiririz ve rüyalarını gerçekleştirmene yardımcı oluruz.

Başarılar

önderOcak 10, 2014 saat 19:45Cevapla

Çok doğru yazmışsınız. Ben babamın işi nedeniyle Adana’da yaşıyorum. Benim gibi Diyarbakır’da, Konya’da, Kayseri’de yaşayan öğrencilerin tıp fakültesine girme umudu az. Çünkü bütün iyi okullar, kolejler hep İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde. Anadolu’da yaşayan bizlerin doktor olması adeta mucize. Çok saçma bir eğitim sistemi. Keşke Türkiye’de de sizin bahsettiğiniz gibi bir sistem olsa.

Ben bu sene ÖSS’ye hazırlanıyorum ama keşke 2 senedir dersaneye verdiğimiz parayı bir kenara koysaymışız da yurtdışında okumak için bir katkısı olurdu. Papağan gibi Allah’ın her günü soru çözeceğime oturup bir yabancı dil öğrenseymişim. Son pişmanlık fayda vermiyor, yapılan onca masraftan sonra şimdi ailemi ikna edemem yurtdışında okumaya :(

adminOcak 10, 2014 saat 19:59Cevapla

Sevgili Önder,

Yurtdışında okumak düşündüğün kadar pahalı değil. Aksine Türkiye’deki çoğu vakıf üniversitesinden daha ucuza geliyor. Eğitim ücretsiz olduğu ve herkes istediği bölüme kayıt olabildiği için kayıt ücretleri bizdeki vakıf üniversitelerine düşük. Yaşam maliyetlerine gelirsek, Budapeşte’de ki yaşam maliyetleri İstanbul, Ankara gibi şehirlere göre çok daha düşük.

Yurtdışında okumanın en büyük avantajlarından birisi, diplomanı aldığında çok iyi derecede yabancı dil konuşuyor olacağın. Maalesef, İngilizce tıp da okusan Türkiye’de aynı seviyeyi yakalayamayacaksın. Doktor olmak için İngilizce şart değil ama dünyaca tanınmış iyi bir doktor olabilmek için şart.

Lütfen bizimle bağlantı kur, kendini boş yere 6 ay daha strese sokma. Eminim bizimle görüştükten sonra ailende ikna olacaktır.

İyi günler

İlkimMayıs 27, 2014 saat 21:53Cevapla

Merhana ben ilkim bu sene liseye gideceğim fakat özel sağlık meslek lisesi derslerim o kadar da iyi değil malesef ama fen le aram çok iyi en çokta tıp konusuyla yanlış anlamayın doktor olmak için doğmuşum her şekilde :D fakat doktor olmayı çok istiyorum ne yapabilirim ? Özel sağlık meslek lisesinden doktor olabilinirmi ? Derslerim şu sıralar düşük ama Derslerimi lisede çok yükselticem ama doktor olmayı inanılmaz çok istiyrumm yardım edin

adminHaziran 4, 2014 saat 19:49Cevapla

Sevgili İlkim eğer gerçekten doktor olmak istiyorsan önünde hiçbir engel yok. Şimdilik Biyoloji, Fizik gibi derslerine ağırlık ver. İngilizceni geliştirmek için çaba göster, imkanın varsa özel kursa veya yurtdışı dil kamplarına katıl. Son sınıfa kadar yabancı dilini ve bu derslerini iyileştirirsen temsilciliğini yaptığımız yurtdışı üniversitelerinden birinde okuyup uluslarası diplomalı bir doktor olmaman için hiçbir sebep yok.

ferideHaziran 11, 2014 saat 10:25Cevapla

merhaba ben feride. doktor olmak istiyorum.sayısal derslerim çok iyi. özellikle matematik. takdir alıyorum.ingilizce bilmek ve sadeceokul birincisi olmak yeterli mi

EsraHaziran 14, 2014 saat 16:47Cevapla

Ben de doktor olmayi cok istiyorum.Ama malesef sartlar el vermiyo.Anca ucretlisi tutar onlarin parasi cok yuksek.Keske okuyabilseydim:(

elçinHaziran 29, 2014 saat 21:30Cevapla

Yurtdisindaki universite fiyatlari ortalama ne kadardir ?

göksuTemmuz 26, 2014 saat 18:32Cevapla

ben de doktor olmak istiyorum .Bu sene liseye başlıyacm .puanım ESKİŞEHİR FATİH FEN LİSESİNİ tutuyoo. Ama bn ilçemdeki Polatlı fen ‘e gitcm .sizce bnm için hangisi daha iyi olur??

esraAğustos 4, 2014 saat 12:58Cevapla

istek ve heves fazlasıyla var ama o kadar puanı yapabilecek potansiyelim varmı bilemiyorum :)

adminAğustos 4, 2014 saat 13:03Cevapla

Sevgili Esra,
Anlatmak istediğimiz de bu. Ülkemizde maalesef isteği ve hevesi olanlar değil de sınavda yüksek puan alanlar doktor oluyor. Doktorluk elbette belirli bir eğitimi, bilgi ve tecrübeyi gerektiriyor. Ancak belli bir zekaya ve bilgiye sahip olmuş olmak iyi bir doktor olmak manasına gelmiyor.

Umarım sen de önündeki tüm engellere rağmen isteğine kavuşur iyi bir doktor olursun.

melis özAğustos 5, 2014 saat 15:17Cevapla

ben lise 3 e yeni gectim anadolu lisesinde okuyorum tm bölümündeyim ne meslek seciceme haala karar veremedim tıp istiyorum biyandan aslında ama matematğim kötü aslında calısnca yapıyorum ama üşengeclik var fizik biyolojim iyi sizce esit agrlktan sayısala gecmelimiyim busene

esit agrlıkta kalısam hukuğu dusunuyorum ama ondada adamları dövüyolar :D napsam..

adminAğustos 5, 2014 saat 15:36Cevapla

Sevgili Melis,
Meslek seçimi tüm hayatını etkileyecek önemli bir konu. Puan türlerini, sınavı, alacağın puanı bir kenara bırakırsak hangi meslek seni mutlu edecek öncelikle bu önemli. Lisede gördüğün derslerde edindiğin genel bilgilerin bir mesleğe yönelik yapılan üniversite eğitimi sırasında fazlaca bir etkisi olmayacak. Hukuk ve Tıp gibi yüksek puan gerektiren iki bölümü seçmeyi düşünen bir öğrenci olarak zaten belli bir zeka ve çalışma disiplinine sahipsin. Bu zeka ve çalışma disiplini ile giripte mezun olamayacağın bölüm yok. Ülkemizde üniversiteye girmek üniversite okumaktan çok daha zor ve çalışma gerektiren bir olay. Üniversiteyi bir kez kazandıktan sonra, sınava hazırlandığın tüm bilgi ve çalışmayı bir kenara koyacaksın, hedefe yönelik bir eğitim göreceksin.

Hukuk ve Tıp birbirinden tamamen farklı iki meslek dalı. Ortak noktaları belki her ikisinde de sürekli insanların dertlerini dinleyecek olman. Sana hangisi daha yakın geliyor? İnsanların acılarını azaltmak, hayatlarını kurtarmak mı, yoksa insanların haklarını savunmak mı? Buna cevap verdikten sonra, okuyacağın üniversite, alacağın puan bir teferruat. Mezun olduğunda insanların bakacağı senin hangi şehirdeki üniversiteden mezun olduğun değil, o mesleğe olan kabiliyetin ve o mesleği ne kadar iyi yaptığın olacaktır. Bir insan sevdiği işi iyi yapar. Sevmediği işte ise vasatın üzerine çıkması mümkün değildir. O yüzden nerede okursan oku ama sevebileceğin bir mesleğe yönelik oku. Hukuk ve Tıp birbirinden farklı olduğu için her ikisinin yaşam stillerini alt alta sıralayıp hangisinin sana uyacağını görmen çok zor olmayacaktır.

Gelecekteki mesleğinde şimdiden başarılar.

haticeAğustos 8, 2014 saat 21:19Cevapla

ben 8. sınıfa başlayacağım en büyük hayalim doktor olmak. derslerimde çok iyi ama fen lisesini kazanamam diye çok korkuyorum eğer fen lisesini kazanamazsam şimdiki 2014 sistemine göre çok iyi bir anadolu lisesinden doktor olabilirmiyim? lütfen sorumu cevaplayın.ben doktor olmayı çok seviyorum tüm ders dönemlerimizde hep taktir aldım ama insan işte herzaman içinde bi şüphe oluyor bende de aynen öyle bir şüphe var hadi fen lisesini kazanamazsam diye ögretmenlerim benden çok umutlu benim kazanacagımı düşünüyolar bende kazanacağımı düşünüyorum biliyorum ama herzaman bi tarafta ya kazanamazsam diye kuşku var eğer fen lisesini kazanamazsam şimdiki 2014 sistemine göre anadolu lisesinden doktor olabilirmiyim beni aydınlatın lütfen

adminAğustos 11, 2014 saat 11:11Cevapla

Sevgili Hatice, yeni sistem üniversite seçiminde okullara herhangi bir kısıtlama getirmiyor. Yani sorunun cevabı evet.

mehmet aliAğustos 10, 2014 saat 13:37Cevapla

Ben anadolu lisesi 3 .sınıf a geçtim. evet benim hayalim doktorluk-fizyoterapi. suana kadar calıstım denilmez yazılılara felan son gün bakardım ama hiç calısmamama rağmen yıl sonu ortalama 80 geldi. özzgüven eksikliğim çok büyük derecede. sanki yapamayacakmışım gibi. lise 3 ün basındayım. calısmak istiyorum doğru dürüst ki öyle yapacagım sizce herşey için biraz geç mi? bu meslek hayalindeki yolda? günlük kaç saat calısmamı tavsiye edersiniz? hangi derslerime daha cok agırlık vermeliyim?
şimdiden teşekkkür ederim..

adminAğustos 11, 2014 saat 11:14Cevapla

Hayır geç kalmış sayılmazsın. Günde 3-4 saat gibi bir çalışma ile sınavda başarılı olmaman için hiçbir sebep yok. Öncelikle Matematik konularına ağırlık vermelisin. Daha sonra Fizik, Biyoloji ve Kimya.

mehmet aliAğustos 10, 2014 saat 13:39Cevapla

bu arada alanım SAYISAL.

YarenAğustos 14, 2014 saat 22:00Cevapla

Ben bu sene 10.sınıfa geçtim.Kendi memleketimde okumak için Anadolu Öğretmen lisesinden Anadolu Lisesine geçiş yaptım geçen yıl. Doktorluk benim en büyük hayalim,kendimi bildim bileli olmak istediğim meslek.Derslerim gayet iyi,94 ortalamayla okul 2.’si olarak bitirdim 9.sınıfı. Heyecanım da oldukça fazla…Çok istiyorum doktorluğu fakat bir yandan da korkuyorum.Heyecanım sınava yansırsa,ya istediğim puanı alamazsam.İnşaallah benim de doktor ünvanını ismimin yanına alabileceğim yıllar gelicek :)

adminAğustos 19, 2014 saat 16:33Cevapla

Sevgili Yaren umarız hayallerin gerçek olur. Derslerindeki başarın bunu yapabileceğini gösteriyor. Sınavda başarılar.

deryaAğustos 19, 2014 saat 14:36Cevapla

Ben doktor olmayı gerçekten çok istiyorum.Çocukluk hayalim çünkü bir insanın hayatını kurtarmak okadar güzel birşeyki anlatamam .Daha doktor değilim ama bu duyguları hissedebiliyorum .Ben gerçekten çok iyi bir doktor olmak istiyorum dünyaca bilinen bi doktor .Ama benim bu hayalimi türkiyede gerçekleştiremiceğimi anladım lütfen bana yardım edin …

adminAğustos 19, 2014 saat 16:35Cevapla

Sevgili Derya, gerçekten istiyorsan bu hayalinin önünde hiçbirşey duramaz ve bir yolunu bulur gerçekleştirirsin. Bunun için sana yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. İletişim bölümünden yurtdışı eğitim danışmanımıza mesaj gönderebilirsen sana yardımcı olabiliriz.

isa civanAğustos 31, 2014 saat 09:45Cevapla

Sayin Yekili
Oncelikle yapici ve cesaret verici bilgilendirmeleriniz ne kadar tesekkur edilse azdir. Çocuklarımizin buna ne kadar cok ihtiyaci oldugu malum.
Ben busene lise son sinif okuyacak bir kiz cocugunun babasiyim. kizim Tıp fakultesi okumak istiyor ve en onemlisi yurt disinda doktorluk yapmak istiyor. Ozel bir fen lisesinde tam burslu olarak egitim goruyor yani basarili bir ogrenci. Yurt disinda tip fakultesi okumak istiyor ama bunu nasil yapacagimizi bilmiyorum. ben devlet memuruyum sabit gelirli bir aileyiz. Turkiyede muhakak bir tip fakultesine girebilecek durumda ama yurt disini bilmedigimiz icin hedefi marmara univ. ingilizce tip fakultesi. oldukca yuesek puani olan bir okul ihtimal yulsek olmasa da mumkun olabilecigini umuyorum. ama yularidaki yaziniz buna deger mi sorusunu aklimiza getirdi. Neden sonuc iliskisine ve amacimiza gore cok ta mantikli gorunmuyor. Lutfen Sabit gelirli bir ailenin cocugu yurt disinda tip okumak icin ne yapmali. aciklayici bir sekilde yardimci olursaniz minnettar olacagiz. simdiden tesekkkur ederim

adminEylül 1, 2014 saat 12:21Cevapla

İsa Bey,
Nazik sözleriniz için teşekkürler. Hedef tıp fakültesi ise ülkemizde lisenin son senesi gerçekten hem çocuk için hem aile için yoğun ve stresli bir yıl oluyor. Ne kadar çalışsanız emek verseniz de sonucu belli olmayan hayatınızı etkileyecek bir kumarın içine giriyorsunuz. Ancak sizin de dile getirdiğiniz gibi bütün bunlara değer mi? Bize sorarsanız imkanınız varsa, evladınız için en iyi eğitim şansı yurtdışında olacaktır. Tıp fakültesini yurtdışında okumasının ona getireceği kazançları şöyle sıralarsak. Birinci avantaj yabancı dil eğitimi, evladınız okulu bitirdiğinde mesleki İngilizceyi kusursuz konuşacak. Okulu bitirdiğinde mesleğinde ilerlemesi için gereken tüm makaleleri anlayabilecek, konferanslara katılıp, dünyanın her tarafından meslektaşları ile iletişim içinde olabilecek. İkincisi, yurtdışında eğitim ona ‘uluslarası’ bir ortamda bulunma tecrübesini katacak. Bu çok önemli sosyal bir yetenek. Biz Türkiye’de üniversite eğitimi almış bir kişi ile yurtdışında eğitim almış bir kişinin farkını katıldığımız uluslarası toplantı ve konferanslarda açıkça görüyoruz. Bu kişiler gayet rahat hiçbir sıkıntı veya sorun olmadan iletişim kurabiliyor, insanlara fikrini aktarabiliyor, bilgi alışverişi yapabiliyor. Yurtdışında eğitim sistemi öğrenciyi toplum içinde kendini ifade etme yetisini kazandırıyor. Toplum önünde konuşmak, sunum yapmak (ingilizce) rutin bir olay haline geliyor. Maalesef ülkemizde eğitim sadece öğrencinin dinlemesine not tutmasına dayalı. Oysa yurtdışında eğitim ‘öğrenci katılımı’ ve ‘öğrenciye bağımsız olarak araştırma’, ‘soru sorma, özgün fikir üretme’, ‘kendini toplum önünde yazılı ve sözlü ifade etme’ gibi yetilerin kazandırılmasına dayalıdır.
Bu yetileri kazanan kişi hem mesleğinde hem de toplumsal hayatında oldukça başarılı olmakta.
Evladınızın yurtdışında alacağı bir diploma onun master ve doktora için yurtdışındaki üniversitelere kolayca kabul edilmesini sağlamakta. Başarılı öğrencilere zaten kendi üniversiteleri tarafından son sınıfta, doktora pozisyonları teklif edilmekte. Türkiye’de bir üniversiteyi bitirmiş bir öğrencinin yurtdışında doktora programına kabulü oldukça zor olmakta. Açılan kontenjanlarda yurtdışında üniversite bitirmiş öğrencilere (özellikle AB üniversitelerinde) öncelik verilmekte. Türkiye için ise tüm Avrupa’da bir elin parmakları kadar kontenjan ayrılmakta.
Yurtdışında alacağı diploma evladınızayurtdışında bir kuruluşta çalışma, araştırma yapmak, kariyerini geliştirme imkanlarını sağlamakta. Türkiye’nin en iyi üniversitesinden olsa dahi Türk üniversitelerinden alınan diplomalar Avrupa da doğrudan tanınmamakta, bunlar için ek şartlar sınavlar vs. uygulanmakta.
Bütün bunlar geleceğe yatırım yapmak isteyen insanlar için düşünülecek noktalar. Eğitime yatırılacak para, önünüzdeki 40-50 yıl boyunca size ve evladınıza kat kat geri dönüşümü olacak bir paradır. Öyle ki yurtdışındaki bankalar önde gelen bir üniversiteye kayıt yaptıracak öğrenciye 100bin dolar krediyi ailenin o an ödeyecek gücü olmasa dahi orgusuz sualsiz vermektedir. Çünkü öğrenci 4 yıl sonra okulu bitirdiği gün bu paranın 2-3 katını alacağı bir işe başlayacaktır, onlar için bu arabaya, iş kurmaya verilecek bir krediden daha garanti ve karlı bir yatırımdır.

Biz Macaristan Üniversitelerinin temsilciliğini yapmaktayız. Temsilciliğini yaptığımız okullar dünyaca saygı duyulan belli bir yerde olan okullardır. Türk öğrencilere karşı diğer AB ülkelerinden daha açık davranılmaktadır. Bizim tecrübemize göre mesleği gerçekten isteyen bunun için çalışmaya mptivasyonlu olduğunu gösteren her öğrenciye ayrım yapmaksızın eğitim şansı verilmekte. Profesörler kendileri öğrenci ile konuşmakta onları tanımakta ondan sonra kararlarını vermekte. En umutsuz durumlarda dahi (öğrenci çok istekli ancak belli bir akademik başarıyı sergileyememişse veya buna fırsat verilmemişse), Pre-Med tıp hazırlık programına tavsiye edilmekte, öğrenci burada tıp okumaya ne kadar istekli olduğunu gösterebilmektedir. Kaldı ki Türkiye’de Fen Lisesi seviyesinde eğitim gören bir öğrenci zaten belli bir akademik seviyede olduğunu ispatlamıştır.
Okullar çok tanınmış olmasına rağmen devlet üniversitesi olduğu için kayıt ücretleri oldukça hesaplıdır ki baktığınızda bunun Türkiye’deki özel bir üniversitenin İngilizce tıp bölümü ile kıyaslanabilecek seviyede olduğunu görürsünüz. Yaşam masrafları İstanbul, Ankara gibi şehirlerdekinden dahi daha aşağıda olabilmektedir.

İlginiz için teşekkür eder yurtdışı eğitim konusundaki her tür sorunuzu memnuniyetle cevaplayabileceğimizi bildiririz.

İREMEylül 6, 2014 saat 17:03Cevapla

öncelikle merhabalar..yazınızı okudum ve gerçekten çok doğru olduğuna kanaat getirdim çünkü bende aynen öyle düşünüyorum..11.sınıfa geçtim alanım sayısal ve tıp okumak istiyorum ama aklımda yurtdışında okumak var çünkü sizlerinde dediği gibi oradaki eşitliği ve öğrenciye her türlü verilen değeri daha kaliteli buluyorum ..fakat yurdışında okuyabilmek nasıl bir program çizmem gerektiğini kestiremiyorum…ve 12.sınıfta gireceğim sınav için şimdiden heyecanlanıyorum ..sebebi şu; eğitim sistemi ve sınav yöntemi beni endişelendiriyor..ben herzaman çalışan birinin yapamayacağı şey olmadığına inanırım ama bu daha farklı sanki çalışsamda rahat edemeyeceğim ..tam tersi yurtdışı içinde bir o kadar hevesliyim ..ama dediğim gibi yurtdışında okumak için tam olarak hangi standartlarda olmalıyım buna karar veremiyorum ..bilgilendirirseniz çok sevinirim ..şimdiden teşekkürler.

adminŞubat 12, 2015 saat 14:44Cevapla

Sevgili İrem,

Yurtdışında okula hazırlanmak için yapılabilecek en iyi şey İngilizce’nizi ders takip edebilecek bir seviyeye getirmektir. Ancak Türkiye koşulları malum, ne kadar çalışsanız da belli bir seviyeyi yakalayamadıysanız da üzülecek bir şey yok. Tecrübeyle sabit bu eksiğinizi yurtdışında geçireceğiniz ilk birkaç ay içinde dili yerinde öğrenerek hızlıca tamamlayacaksınız. Başvuru mülakatlarında profesörlerin en çok dikkat ettikleri konu öğrencinin motivasyonu. Çünkü fizik, kimya, biyoloji eksik bilgi ne ise bunu çalışmayla tamamlamak mümkün, zaten tıbba ön hazırlık programının amacı da bu temel bilgileri tamamlamak. Ancak insan da motivasyon yoksa, bunu hiçbir çalışma ile yerine koymak mümkün değil. Bunu da profesörler çok iyi biliyorlar.

Benan UsulEylül 23, 2014 saat 18:01Cevapla

Merhabalar !.. Öncelikle tıp ve diş hekimliği arasında kaldım ikisininde dezavantajları ve avantajları var konuştuğum kişiler doktorsa doktorluğa iyi diyor diş hekimi ise diş hekimliğine iyi diyor paragöz olarakta değerlendirmeyin ama maaşıda aşağı yukarı aynı hangisini seçsem ya da yurtdışında okuyup Türkiye ye geri geldiğimde iş bulabilir miyim ? Tıp mesleği bayana göre mi çok mu çalışma şartları zor ? Bir sürü sorum var ama cevapları yok yardımcı olursanız sevinirim :)

adminKasım 3, 2014 saat 19:35Cevapla

Sevgili Benan,

Sanıyorum sorunun cevabını şu küçük yazımızda bulacaksın Tıp mı Diş Hekimliği mi? Arada kaldım.

AsiyEkim 16, 2014 saat 19:21Cevapla

merhaba ben saglk meslek lisesi sob snf ogrencisiyim.tip okumak doktor olmak cok istiyorum.fakat hem son sinifa geldim hemde matematikle aram cok kotu.ben umudumu kaybetmistim sonucta lysde en fazla puani mat fen getirir.ama bu yaziyi okuyinca umut oldu bana evet hwmsire olmakta harika ama ben doktor olmak insanlara birebir yardim etmek istiyorum.sizce gec mi kaldim hala sansim var mi ben ingilizceyi severim gelistirmeye calisiyorun.beni aydinlatirsaniz cok mutlu olurum tesekkurler

asiyeEkim 16, 2014 saat 19:29Cevapla

size nasil ulasabilirim

adminKasım 3, 2014 saat 19:28Cevapla

bilgi @ eduideal.com adresine mail atabilirsiniz veya İletişim sayfasındaki formu doldurarak veya telefonlarımızı arayarak ulaşabilirsiniz.

nurdanEkim 21, 2014 saat 22:48Cevapla

Bilgileriniz icin cok tesekkur ederim bende tıp istiyorum düz lisedeyim bolumum sayisal tıp cok yuksek puanla aliyor. Bildiginiz gibi yurt disinda her ulkedede okuyabilirmiyim yani ülke fark edermi

adminKasım 3, 2014 saat 19:26Cevapla

Yurtdışında Tıp fakültesi okuyabilmek için ortalama bir sayısal bilgisi yeterlidir. Yurtdışında üniversiteler öğrenci alırken sadece bir tek kritere bakarlar: bu öğrencinin Tıp fakültesi 1. sınıftaki dersleri anlayabilecek kadar temel bilgisi var mı?
Temel bilgisi olan her öğrenci istediğinde Tıp fakültesinde okuma hakkına sahiptir. Üniversiteler öğrencileri ‘doktorluk’ mesleğine olan ilgi ve sevgiye göre alır. Bu tür öğrenci nispeten zorlu bir eğitim olan Tıp eğitimini başarı ile sonlandıracak motivasyona sahip demektir. Bu tür bir mezun ise mesleğini severek yaptığı için çok daha iyi ve başarılı bir doktor olacaktır.
Sayısalda yüksek puan aldı diye, her önüne gelen öğrenciyi Tıp fakültesine alıp doktor yapmazlar. Doktorluk insan hayatını korumak ve iyileştirmek üzerine bir meslek dalıdır. Sayısal puanı yüksek olan her insanın, insanları sevecek onlara yardım etmeyi isteyecek diye bir garantisi yoktur. Kaldı ki ortalama zekaya sahip her insan iyi okullarda doğru öğretmenlerle okuyup başarılı bir öğrenci olabilir. Fakat iyi bir doktor olabilir mi?

Ülkeler arasındaki farklar konusunda iletişim bölümünden danışmanımızla bağlantı kurabilirsiniz.

senaEkim 24, 2014 saat 00:07Cevapla

Merhaba ben Sena. Bu sene 8. sınıfa gidiyorum. Önümde çok önemli olan TEOG sınavı var. Matematiğe olan ilgisizliğim ve dersteki başarım beni gerçekten çok yıpratıyor. Ne kadar çalışırsam çalışayım olmuyor, yapamıyorum. Fen dersinde etkinim ve feni seviyorum. İdealimdeki meslek çocukluğumdan bu son zamanlardaki bir haftaya kadar doktorluk idi. Ama ben matematiği yapamadıkça doktor olamayacağimi dusunmeye basladim. Sözelim iyi. Avukat olabilirim diye düşünüyorum. Ama avukatlıkla doktorluğu yan yana getirince doktorluk çok fazla yakın geliyor. Matematigi kotu olan biride doktorluk olabilir mi? Lütfen açık bir cevap verin. Yani isterseniz yapabilirsiniz gibilerinden olmasın. Simdiden tesekkur ediyorum.

adminKasım 3, 2014 saat 19:11Cevapla

Sevgili Sena,

Matematiği kötü olan biri iyi bir doktor olabilir ancak Türkiye’de Tıp fakültesine giremezler!
Doktorluk mesleğinde kullanılan matematik bir mühendisin işini yaparken kullandığı matematikten çok daha basit olacaktır. Fakat ülkemizdeki öğrenciler Tıp fakültesine girebilmek için en yüksek puanlı mühendislik bölümüne giren insandan daha fazla sayısal sorusu yapmak zorundadır. Matematik dahisi olmadan sınıfın orta seviyelerinde bir matematik bilgisi ile çok kolay yurtdışında bir Tıp fakültesine girebilirsin.

EceEkim 30, 2014 saat 11:20Cevapla

Peki benim napmam gerek. Üniversite ikinci sınıf işletme öğrencisiyim. Doktorluk icin puanlar o kadar yüksek ki bu hayalime hic bi zaman ulasamiycam gibi geliyor . Okudugum bölümü severek okumuyorum , sizce ben napmalıyım herşey icin cok mu geç yoksa ?

adminKasım 3, 2014 saat 19:03Cevapla

Sevgili Ece, kesinlikle geç değil. 4 yıl sevmediğin bir bölümü okuyup, mezun olacaksın. Sevmediğin bir mesleği yapmak için iş arayacaksın. Bulursan 40 yıl boyunca her sabah bu sevmediğin işi yapmak için yatağından kalkacaksın… Karamsar bir tablo öyle değil mi? Ne yapalım işimi sevmesemde para için katlanırım mutluluğu işimde değil özel hayatımda ararım diyorsan şunu düşün… 40 yıl boyunca mutluluk senin için tüm gün sevmediğin bir işi yapıp akşam eve gelmek olacak mutluluk haftasonunun gelmesi olacak. Her gün bu işte sabahtan akşama kadar 9 saat harcayacaksın, büyük şehirdeysen ortalama 2 saat yol yapıp evine geleceksin uyumadan önce 3-4 saat günün en mutlu zamanı olacak senin için.

İlk sınavında üniversiteye girdiğini farzedersek, yaşın henüz çok genç. Çoğu insan yanlış bölüm okuduklarını, yanlış meslek seçtiklerini hayatlarının ilerleyen zamanlarında farkediyorlar. Şayet yaşları 30’un altında ise bir şans deyip herşeyi bırakıp değiştirebiliyorlar fakat herşey çok çok zor oluyor. Şu anki şansın bir daha geri gelmeyecek.

Sana tavsiyem, Türkiye’deki üniversitelerde hatalı eğitim sistemi yüzünden bu rüyanı gerçekleştiremiyorsan, eğitim konusunda diğer ülkeleri değerlendirmen. Şayet yurtdışı konusunda tereddütün varsa Türkiye’de okuduğun bölümü dondurabilirsin, en azından yurtdışında eğitim tecrübesi kazanmış ve dil öğrenmiş olursun. Yurtdışında eğitim pek çok kapının sana açılmasını sağlayacaktır.
Tıp eğitimi için ise yurtdışında bir üniversitede okumak kariyer açısından önünü çok daha açacaktır. Köklü üniversitelerde yerleşmiş bir araştırma kültürü vardır. Yabancı dil tıpta yükselmek için kaçınılmazdır. Yabancı dilde tıpı da Türkiye’de okumanın hiç bir mantığı yoktur. Hocalarımız ne kadar iyi de olsa, hocanın anadili Türkçe, öğrencinin anadili Türkçe iken başka bir dilde konuşmaya çalışmaları pek etkin olmuyor. Bir diğer sorun da kadavra problemidir. Yurtdışında neredeyse her öğrenciye bir kadavra düşerken, Türkiye’de 30-40 kişilik bir sınıfa bir kadavra düşmektedir. Öğrenciler uzaktan görebilmekte, çoğu anatomi dersleri çok verimsiz geçmektedir.

Biz çeşitli ülkelerdeki üniversitelerin temsilciliğini yapıyoruz. İletişim bölümünden bir mesaj atarsan ülkeler ve üniversiteler konusunda sana yardımcı olabiliriz. Çoğu zaman yurtdışındaki bir üniversite Türkiye’deki özel bir üniversite ile karşılaştırılabilecek kayıt ücretlerine sahiptir.

elif çakarKasım 3, 2014 saat 14:39Cevapla

benim gerçekten küçüklükten beri istedigim meslek doktorluk ama hayatta bazı adaletsizlikler ve yaşam koşulları buna el vermiyor…keşke bütün bunlara imkanım olsa meslegimi kazanıp diger okumaya yani doktorlugu heves edinmişlere yardımım dokunsa….ama malesef hayat bu yapacak hiçbirşeyimiz yokk :(

eLİF ÇAKARKasım 3, 2014 saat 15:04Cevapla

BEN OKUMAYI ÇOK İSTİYORUM MADDİ DURUMUMUZ EL VERMİYOR:( NEDEN BU ŞANSIZLIK YA BİDE ŞİMDİKİ GENÇLER HAYATTAN BIKMIŞL DİYORLAR SEVDİGİN MESLEGİ YAPAMADIKTAN SONRA YAŞAMANIN NE ANLAMI VAR YA ARKADAŞLAR VE SEVGİLİ ADMİN BANA HAK VERİYORSUNUZ DEGİLMİ ÜNİVERSİTEYE HAZIRLANACAK DOGRU DÜZGÜN KAYNAKLARIM YOK DAHA DOGRUSU ALACAK PARANDA OLMAYINCA NE YAPSIN BİZİM GİBİLER :( :( OF OF

RumeysaKasım 3, 2014 saat 20:38Cevapla

Iyi akşamlar,
Ben üniversite ikinci sınıf öğrencisiyim. Ingilizce öğretmenliği okuyorum. Ingilizceyi sevsem se derslere pek ısınamadım. Hayalim ve en çok istediğim bölüm TIP fakültesi. Sizce ne yapmalıyım? Imkansiz mi benim bu isteğim. Yoksa hala başarabilir miyim istesem. Yardımcı olun bana lütfen bir doktor olmak istiyorum ben.

UğurcanKasım 12, 2014 saat 21:42Cevapla

Merhaba ben daha 7. Sınıf öğrencisiyim ama doktor olmak çok istiyorum bunun için nasıl çalışmalıyım

MelisKasım 26, 2014 saat 10:32Cevapla

Merhabalar,
Ben son sinif ogrencisiyim. Üniversiteyi amerikada okumak istiyorum. Fakat istedigim bolumde tip. Biraz sikintili diyorlar ne yapmam gerekiyor? Veya en kotu ihtimal dis hekimligi. Bilgi verirseniz sevinirim

adminOcak 6, 2015 saat 13:52Cevapla

1) Amerika’da tıp popülerdir, kontenjanlar çok kısıtlıdır. Çok sayıda Amerikalı öğrenci birbiriyle yarışmaktadır. Devlet üniversitelerine yabancı öğrenci kontenjanı yoktur. Özel tıp fakültelerinde ise yabancı öğrenciler için ayrılan kontenjan 100’de 1dir. Türkiye’de tıbba girmek zordur ama Türkiye’de tıp fakültesine girme ihtimaliniz Amerika’da yabancı öğrenci olarak bir tıp fakültesine kabul edilme ihtimalinizden çok yüksektir.

2) Amerika’da eğitim Türkiye’ye göre çok daha pahalıdır. Bir senelik kayıt ücreti 50 bin dolar civarıdır. Buna konaklama ve yaşam giderleri dahil değildir. Amerikalı öğrenciler için burs imkanı vardır, fakat yabancı öğrenciler bu parayı ceplerinden ödemek zorundadır.

3) Temel tıp eğitimi 8 yıldır. Bunun üstüne 2 yıl internlik yapılır. İhtisas 10 seneden sonra başlar. Fakat tıp fakültesine girebilmek için öncelikle 4 yıllık lisans eğitimini tamamlayıp, ardından tıp fakültelerine giriş testinde (Medical College Admission Test: MCAT) yüksek bir derece almak gerekmektedir.

Amerika’da tıp eğitimi görmenin en mantıklı yolu, Türkiye veya Avrupa’da bir tıp fakültesini bitirip ardından orada ihtisas yapmaktır. Avrupa’daki pek çok tıp fakültesi birkaç tanınmış okulu saymazsak eğitim açısından ABD üniversitelerinden daha iyidir. Şayet bu yolu izlerseniz ABD’li bir öğrenciden çok daha kısa süre içinde doktor diplomanızı elinize alır, Amerika’da istediğiniz konuda ihtisasa başlayabilirsiniz.

neşenurKasım 29, 2014 saat 13:37Cevapla

ben küçüklüğümden beri doktor olmak istedim.oyun oynarken bile hep doktor ben olurum arkadaşlarım,tanıdıklarım,çevremdekiler bana senden çook iyi doktor olur diyorlar elinede yakışıyo diyorlar ve bende çok istiyorum hayla daha doktor olmayı. en istediğim hayalim tek dileğim bu.
ama endişeleniyorum ve korkuyorum ya tıp fakültesini kazanamassam ya TUS sınavını kazanamassam ya doktor olamassam ya üniversiteyi başarılı geçemessem diye korkuyorum hiiiç bu işe girmesemmi diye düşünüyorum bazen ama ben bu mesleğii çoooooooooooooooooooooooooooookk istiyorum.bu mesleği kazanmam için ne yapmalıyım.
NOT: 6. sınıf öğrencisiyim.

adminOcak 6, 2015 saat 13:59Cevapla

Sevgili Neşenur,

TUS için endişelenmen için önünde epeyi bir süre var. Şayet tıp fakültesini kazanırsan TUS’u da başarmaman için bir sebep yok. Sitemizde Tıp kazanmak için verdiğimiz önerilere bir gözatmanı tavsiye ederim. Umarım seni de bir gün beyaz önlükle görebiliriz. Derslerinde başarılar dilerim

aleynaAralık 1, 2014 saat 17:29Cevapla

öncelikle benim liseye geçmeme 1 senem var . ama benim bildiğim kadarıyla lisede anestezi hemşirelik ve acil bölümleri var ama ben kardiyoloji bölümü okumak istiyorum bunu için hangi bölümü seçmeliyim

hilalAralık 5, 2014 saat 19:58Cevapla

Ben 8.sınıf öğrencisiyim ve doktor olmayı çok istiyorum..bütün derslerin çok iyi…özellikle de fen ve matematik ben Kartal anadolu İHLne gitmek istiyorum…o imamhatipten istediğin meslek olabiliyorsun ve ben nasıl ders çalışmalıyım….nasıl hangi metotta çalışmalıyım

adminOcak 6, 2015 saat 13:57Cevapla

Sevgili Hilal,
Umarım bu hayalin gerçek olur. Çalışma yöntemleri ile ilgili Tıp Kazandıran Çalışma programı başlıklı yazımızı okumanı öneririm.
Selamlar

zeliha nurAralık 21, 2014 saat 12:56Cevapla

ben bu sene 9.sınıfa basladım 1.sınıftan beri hatta kendimi bildim bileli doktor olmak istiyorum. ama matamatiğime ve fiziğim pek de güzel değil . biyoloji kimya gibi dersleri seviyor ve başara biliyorum ingiliz ce me gelirsek kendime pek güvenmiyorum babamın mesleği sebebiyle kurs dershane gibi şeylere katılamıyorum . ama gerçekken doktor olmak istiyorum matematik olmasada fiziğimi düzelteceğime inanıyorum ve gerçekten nasıl der çalışacağımı bilmiyorumm lütfen yardım edin

baharOcak 3, 2015 saat 14:44Cevapla

Merhaba ben 6.sınıftayım doktor olmayı çok istiyorum.bunun için Fen dersimin yüksek olması gerekiyor mu?

baharOcak 3, 2015 saat 14:46Cevapla

Merhaba ben 6.sınıftayım doktor olmayı çok istiyorum.bunun için Fen dersimin yüksek olması gerekiyor mu?

adminOcak 6, 2015 saat 13:54Cevapla

Sevgili Bahar evet Türkiye’de bir tıp fakültesine girebilmek için Fen derslerinin yüksek olması gerekiyor.

AhsenOcak 7, 2015 saat 02:11Cevapla

Merhaba öncelikle şunu söylemeliyim ki yazdıklarınızı çok beğendim ve yakınlık duydum ve herkesin yazılarını okuyorum ve diyorum ki gerçekten olabilirler ama isterlerse.. bende lise 3 öğrencisiyim tm bölümündeyim ama tip istiyorum hemde çok ve çalışmalarımı sayısal yönüne çevireceğim fakat şöyle bir durumum var işitme problemim var ve yüksek ama dudak okuyup anlayabiliyorum işitme cihazlari sayesinde duyabiliyorum ve cok iyi konuşuyorum fakat sağlık testinden geçemem diye korkuyorum sizce yapabilirmiyim bilmiyorum yardim ederseniz çok sevinirim simdiden tesekkur ederim ☺

BüşraOcak 7, 2015 saat 02:18Cevapla

1. sınıftan beri doktorluk istiyorum ve bunda da kararlıyım yalnız ben bir Şişli Sağık meslek lisesinde okuyorum . Öğretmenlerim şansımın az olduğunu söyledi yalnız ben bu yoruma katılmıyorum . Sizce başarabilir miyim ? Ailem haricinde kimse tarafından kazanacağım düşünülmüyor . Benim sayısal derslerim iyi ama dil ve anlatımdersim düşük . Ayrıca bu yaz dan başlıyıcam çalışmaya.

suhaOcak 20, 2015 saat 22:38Cevapla

Ben 9.sinif ogrencisiyim ve doktor olmak cocukluktan beri hayalim cok seviyorum doktorlugu derslere gelince cok calismam gerektigini biliyorum fakat gercekten puanlar cok yuksek olamam diye cok korkuyorum.

denizOcak 21, 2015 saat 23:20Cevapla

Merhaba bn sağlık meslek okuyorum üniversitede doktor olabilirmiyim bn çocuklugumdan beri doktor olmak istiyorum

AyşeOcak 22, 2015 saat 20:34Cevapla

Merhaba..Ben lise son sınıftayım.Ygs başvurumu yaptım.Ancak çevremde üniversite ya da bu tarz konularla bilgili çok az kişi var.Doktor olmak istiyorum.Küçüklüğümden beri hayalim budur.Ama sınava 1 ay kaldı ve ben nasıl çalışacağımı bilemiyorum.3 hafta kadar kısa bir sürede yurt dısında Tıp Fakültesi(ıng)nasıl kazanacağım…?

adminOcak 23, 2015 saat 17:18Cevapla

Sevgili Ayşe,

Bu kadar istekli ve motivasyonlu isen temsilcisi olduğumuz yurtdışı tıp fakültelerine kabul edilmekte zorlanacağını sanmıyorum.
Senede bir kez İstanbul’da yurtdışında okumak isteyen öğrenciler için kayıt günü düzenliyoruz. Bu üniversitelerin profesörleri yüzyüze doğrudan görüşüyorsun. Yapılan başvuru görüşmesinde yeterli bulunursan üniversiteye giriyorsun.
Kayıt görüşmesinden önce kısa bir seviye tespit sınavı yapılıyor. Bu sınavda eğer temel bilgilerin yeterli bulunursa 1.sınıftan tıp fakültesine başlıyorsun. Eğer bilgilerinde eksiklik varsa tıbba hazırlık programını tamamlıyorsun. Daha fazla bilgi için
şu bağlantıya tıklayıp mesaj göndermen yeterli: Eduideal İletişim

suhaOcak 23, 2015 saat 01:08Cevapla

Benim bi sorum daha olcakti ben ticaret lisesine gidiyorum banada diyorlar senin doktor olman coookk zor belkide olamassin bile diyen cok gercekten zor yada olmama gibi bi ihtimalim var mi yoksa bende herkes gibi normal bi sekilde calisarak doktor olabilecekmiyim. Simdiden tesekkurler

neslihanOcak 28, 2015 saat 20:32Cevapla

Ben gerçekten doktor olmak istiyorum ama napmam gerektiğini bilimiyom şu anda 9.siniftayim biyoloji ortalaman 94,75 matematik 64 kimya 64 fizik 53 bu dönem fazla çalışmama rağmen böyle oldu sizce doktor olmak için neler yapmam gerek

BünyaminOcak 28, 2015 saat 21:34Cevapla

size mail attım bana dönermisiniz

eylulOcak 31, 2015 saat 20:18Cevapla

ben lise bire gitmekteyim ozel bi lisede anadolu bolumunde okuyorum ailem benim doktor olmami istiyo ve tabi bende sayisal derslerim cok iyi sinavada ilk kac bine girersek tip fakultesine gidebiliyoruz internette tip fakulteleri taban puanlari yazdigimizda cikan puanlar dogrumu kac puan alirsak bi tip fakultesine yerlesebiliriz fakultenin hangi fakulte oldugu onemli deil cevabin iz icin simdiden tessekurler

tugbaŞubat 4, 2015 saat 20:01Cevapla

Doktorluk bayana uygun bir meslek mi?

adminŞubat 12, 2015 saat 14:27Cevapla

Şayet anne olabilmenin getirdiği doğal şefkat, merhamet vb gibi stereotipik özelliklerden yola çıkarsak, doktorluk belki de kadınlar için en uygun mesleklerden biri. Temelinde insanlara yardım etmek, acılarını dindirmek var. Yine sterotipik olarak ele alırsak erkeklerin kadınlardan fiziksel olarak güçlü ve dayanıklı olmasının da bu meslekte bir avantajı yok. Aksine doktorluğun cerrahi gibi bazı kolları narin olmayı ve zerafeti gerektiriyor. Bu özellikleriyle, doktorluk kadınların en çok temsil edildiği meslek dallarından biri olma özelliğinde. Şayet uygun olmasaydı böyle bir eğilim de görülmezdi. Kadınların erkeklerle tek görünür farkının çocuk doğurabilme yeteneği olduğunu ele alırsak, kadının anne olarak rol üstlenmesi ile doktor olarak çalışması arasında birbiri ile çelişecek bir durum söz konusu değil. Doktorluk mesleği genel şartları itibari ile çalışma saatlerinin nispeten esnek olduğu bir meslek dalı. Yani tabii ki uygun. Neden uygun olmasın. Hatta daha fazla kadının bu mesleği seçmesi teşvik edilmeli. Özellikle az gelişmiş bölgelerde kadın hastalar erkek doktorlara muayene olmaktan çekindiklerinden, büyük acılar çekiyor hatta hayatlarını kaybediyorlar.

dilamŞubat 6, 2015 saat 00:27Cevapla

Merhabalar :) ben lise 3 ogrencisiyim. Sayisal bölümde okuyorum. Bu sene dersaneye yazildim. Aşırı derecede doktor olma isteğim var. Yani benim icin doktorluk olmazsa hicbir sey olmasin. Sadece doktorluga yonelmis durumdayim. Henuz ygs ve lys ye yönelik calismaya baslamadim. Okul derslerim orta duzeyde. maddi durumumuz Iyi degil. Ben ilerde cook iyi bir doktor olmak istiyorum. Herkes tarafindan taninmis bir uzman doktor olmak istiyorum. Sizin yazilarinizi okuduktan sonra yurtdışı meselesi aklima takildi. Sizce ne yapmaliyim? Nasil calismaliyim? LUTFEN BANA YARDIMCI OLUR MUSUNUZ ? :)

adminŞubat 12, 2015 saat 14:17Cevapla

Yurtiçi veya yurtdışı, özel bir üniversitede okumanın maliyetleri neredeyse aynı ve devlet okullarına göre ucuz değil. Ancak şu da bir gerçek ki eğitime yapılacak yatırım, dünyanın en karlı yatırımıdır. Bu sebepten özellikle eğitimin paralı ve pahalı olduğu ABD’de, iyi okullara alınması muhtemel öğrencilere 100bin dolarlara varan krediler vermektedir. Çünkü bu öğrenciler 4 yıl sonra okulu bitirdiklerinde, bir yılda bu paranın 3-4 kat fazlasını kazanmaktalar. Bu bir ev, araba, hatta işyeri için kredi vermekten çok daha karlı bir iş. Ülkemizde de doktorluk mesleği yüksek kazancı garanti olan ‘sağlam’ bir meslek durumunda. Bu bakımdan imkanlar ne olursa olsun, motivasyonu ve kapasitesi olan bir öğrencinin imkanları zorlayarak tıp eğitimine yönelmesi alınabilecek en akıllıca kararlardan.
Yurtdışına gelirsek. Birincisi eğitim kalitesi çok daha yüksek, 500 kişilik anfilerde yerine 30-40 kişilik sınıflarla profesörlerle diyalog içinde eğitim alıyorsunuz. Tıp eğitimi için en önemli şey: Kadavra problemi yok. Her bir öğrenciye neredeyse 1 kadavra düşüyor. Oysa ülkemizde 500 kişilik sınıfın tamamına 1 kadavra düşüyor. Eğitim dili İngilizce, bunu anadili olan meslekten insanlardan öğreniyorsunuz. Dünyanın pek çok yerinden insanlarla tanışma, konuşma, iletişim ve işbirliği yapma imkanlarınız var. İyi bir araştırma enstitüsünde çalışma imkanlarınız var. Yurtdışında yaşama ve çalışma tecrübesi de cabası. Bunun sonucunda Türkiye’ye geri dönüp çalışmak isterseniz, hem hastaneler tarafından hem de hastalar tarafından ilk tercih edilen doktorlardan olacaksınız.
Eğitim maliyetine gelirsek, yurtiçi bir özel üniversite ile aşağı yukarı aynı maliyetlere çıkacaktır.

Yurtdışı eğitim için en önemli konu, İngilizce. Hazırlık yapmak istiyorsanız dersleri takip edebilecek seviyede dil öğrenmeye çalışmanız gerek. Ama öğrenemediyseniz de İngilizce hazırlık programı ile dili zaten yerinde ve hızlıca öğreneceksiniz. Başvuru için yapılan mülakatlarda en dikkat edilen konu, öğrencinin motivasyonu oluyor. Çünkü eksik olan bilgiler her şekilde kapatılabiliyor. Fakat motivasyon çalışma ile kazanılacak bir şey değil.

kübraŞubat 8, 2015 saat 15:13Cevapla

merhaba. ben lise deyim doktor olmak istiyorum. samsunda yaşıyorum ve burada eğitim görmek, bilemiyorum başka bir şehir daha cazip geliyor açıkçası. ama maddi açıdan yapabilir mi bunu ailem bilemiyorum. başka şehirdeki üniversiteler bir burs sağlayabiliyor mu ? ÇAlışıp bunu başarabilirim. devlet burs veriyor mu onu da bilmiyorum. orta okuld da kazanmıştım zaten yine çalışır alırım bursu böyle bir imkan söz konusu mu ? Bir de izmir,istanbul,ankara hangisi doktorluk eğitimi için daha uygun bir şehirdir? Cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler :)

adminŞubat 12, 2015 saat 13:59Cevapla

Başka bir şehirde okumak oldukça güzel bir tecrübe. Ancak bu şu anki durumdan çok daha pahalıya mal olacaktır, bunun için burs almak ise pek kolay değildir. En kolayı şayet kazanabiliyorsan bulunduğun şehirde bir üniversiteye girmen. Zaten doktor olduktan sonra şehirden şehire gezme imkanın olacak, hatta şikayet edeceksin. Amacın itibarı yüksek bir üniversiteden diploma almak ise, Türkiye’nin en iyi tıp fakülteleri ağırlıkla, İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunuyor. İÜ, Hacettepe, Gazi, 9 Eylül, Gülhane, bunlar Türkiye’nin en itibarlı üniversitelerinden kabul ediliyor. Hedefine şehri değil üniversiteyi koymalısın. Tıp eğitimi oldukça yoğun bir eğitim, ders dışı aktivitelerin en az olduğu dallardan biri. Amaç farklı şehirler görüp eğlenceli bir öğrenci hayatı geçirmek ise programları daha basit olan dallar var. Şu da bir gerçek ki hayatının 30-40 yılını etkileyecek bir kararı okulun bulunduğu şehrin güzelliğine göre vermemen gerek.

ayşeŞubat 8, 2015 saat 18:04Cevapla

selamünaleyküm ben ayşe 8. sınıf öğrencisim liseye geçeceğim 4 taktir 5 teşekkürüm var bu dönem taktir aldım çalışkanım aslında ama 0,32 küsüratla taktiri kaçırdım oldu bu sene kendmi deslere verdim ve taktir aldım bütün hocalar bana zekisin diyo ama ders çalışmadan taktir alıyorum dersaneye hiç gitmedim :/ aslında içimde her zaman avukat olmak vardı ama bu son 1-2 haftadır doktorluk var ameliyat etmek çok değişik bi duygu kendi vucüdumu merak ediyorum açıkçası ne var içimde diye ama kazırmıyım bilmiyorum kaç puan yapmam lazım ? kapalıyım birde sorun olmaz değil mi tesettürüm ? ezberim çok kuvvetli 3-4 okumada aklımda kalıyo :) işe yarar mı ? hee bide 6 yıl boyunca sırf okuyomuyuz ne yapıyoruz 6 yıl boyunca ? lisede ortalamalarım kaçtan aşağı olmamalı ? sanırım bu kadar soru yeter cevap verirseniz çok sevinirim :) :)

adminŞubat 12, 2015 saat 13:49Cevapla

Sevgili Ayşe,

Öncelikle doktor olmak için istek ve motivasyon gerekiyor. İnsan vücudu hakkında herşeyi öğrenmek için doktor olmana gerek yok. Doktorluk öncelikle insanlara yardım etmek, onların acılarını dindirmek için yapılması gereken kutsal bir meslek. 6 yıllık tıp eğitimi boyunca öncelikle vücudun çalışma mekanizmalarını anlayabilmek için, hastalıkların tanı tekniklerini anlayabilmek için, ilaçların etki mekanizmalarını anlayabilmek için, fizik, kimya, biyokimya, matematik gibi dersler görüyorsun. Bunun yanısıra anatomi dersleri ile vücudu tanıyorsun. Temel eğitimden sonra hastane stajları yapıyorsun, doğrudan hastalarla iletişim kuruyorsun, teşhis ve tedavi tekniklerini pratik olarak öğreniyorsun. Tesettürlü olmak bir doktor için engel değil. Hatta bazen avantaj olarak dahi değerlendirilebilir. Çünkü dini inançları kuvvetli hastalar, özellikle kendileri ile aynı dine mensup doktorlar tarafından muayene ve tedavi edilmeyi tercih ediyorlar. Hatta zaman zaman bu hastaların tedavi almasının önünde en büyük engel oluyor, hastaların kaybedilmesine varan sonuçları oluyor. Geçtiğimiz yıl yaşanan bir olayda, güneydoğu bölgesinde doğum yapmak üzere olan bir kadın, hastanede kadın doktor bulunmaması sebebiyle eşi tarafından başka bir şehre götürülmeye çalışırken hayatını kaybetti.
Yazdıklarından derslerinde başarılı ve çabuk öğrenen, zeki bir öğrenci olduğunu anlıyoruz. Ancak liseye geçtiğinde öğrenmen gereken konular çok daha büyük bir hacme ulaşacaktır bunun için zeki bir öğrenci olman tek başına yetmeyecektir. Bu kadar çok konuyu anlamak için zaman ayırmak zorundasın. Ne kadar zeki olursan ol, 200 sayfalık bir kimya kitabının içindeki bilgiyi, telepati yoluyla beynine akmayacak. Bu kitabı açıp o 200 sayfayı tek tek okuyup bilgiyi hafızana aktarman gerek. Zeki ve hızlı öğreniyor olmak işini kolaylaştıracaktır. Başka bir arkadaşın 200 sayfayı 1 haftada anlayamazken, sen belki 3 günde kitabı devireceksin. Fakat ders çalışma disiplinini sağlaman gerek. Her gün şu kadar saat ayıracağım, ister okuyayım, ister yazayım çizeyim, bu süre dolana kadar masadan kalkmayacağım diyeceksin. Başta sıkılsanda hiç bir işe yaramıyormuş gibi görünse de bir süre sonra beynin bu duruma alışacak ve konuları tek tek beynine yükleyeceksin.

Sana başarılar dilerim.

EceŞubat 12, 2015 saat 13:12Cevapla

Merhaba ben de Doktor luk okumak istiyorum ama bölümüm ingilizce bolumu kimya fizik biyoloji gormuyorum matematik ve geometri goruyorum ve yurt disinda arabistanda okuyorum su an lise 3 bu sartlar dahilinde doktor olabilir miyim?

adminŞubat 12, 2015 saat 13:30Cevapla

Sevgili Ece,

Evet doktor olabilirsin. Şu an yabancı dil eğitimi alıyor olman çok güzel. Fizik Biyoloji Kimya konusundaki eksiklerin için 1 yıllık Tıp Ön Hazırlık Programı yaptıktan sonra Genel Tıp eğitimine başlaman mümkün. 4 Nisan’da İstanbul’da yapılacak Tıp Fakültesi kabul mülakatlarına gelirsen Üniversitenin Tıp Fakültesi profesörleri ile doğrudan görülme fırsatın olabilir. Ayrıntılı bilgi için iletişim sayfamızdan mesaj gönderebilirsin.

Selamlar

EceŞubat 12, 2015 saat 14:13Cevapla

İyi ama ben nisan da gelemem ki okulum var yok yazilirim ve devamsizliktan kalabilirim

adminŞubat 12, 2015 saat 14:46Cevapla

Sevgili Ece,

Durumunu anlıyorum. Konuyu danışmanlarımıza aktardım. Seninle bağlantıya geçecekler. Umarım bir çözüm yolu bulunur sen de hayaline kavuşursun.

İyi günler

EceŞubat 12, 2015 saat 14:52Cevapla

Cok tesekür ederim gercekten beni anladiginiz icin cok sağolun .

Evren DemirelŞubat 12, 2015 saat 20:49Cevapla

Ben bu sene lise 3üm yurt dışından özel olarak tıp eğitimi alarak doktor olmak istiyorum yabancı dilim gayet iyi
Hangi üniversitelere, nasıl başvurabilirim, şartları nelerdir, fiyatları ne kadardır?
Cevaplarınız için şimdiden teşşekkürler

Elif YılmazŞubat 14, 2015 saat 11:45Cevapla

Merhaba ben lise2 ci sinif ogrencisiyim ders calismayi pek sevmem sinavlarda bile sinavdan bir gun once 1-2 saat calisirim ve 70 ustu alirim 1. Donemde tesekkurle gectim gecen gun sayisal esit ağırlık icin kağıtlar dağıtıldı ben sayisali sectim
Sayisali hem fen derslerine olan ilgim hemde doktor olmak icin gerekli alt yapiyi saglayacagindan sectim
Tip Fakültesi ni gecen seneler yuzeysel olarak arastirmistim bu sene daha derinlemesine arastirma yaptim ve forumlarda yazanlar beni biraz korkutu
Cocugu kisi cok zor olduğunu sozlulere ve sınavlara 8-15 saatlik calismayla bile gecemeyenlerin olduğunu söylüyorlar allah dusurmesin diye tavsiyede bulunuyorlar yinede ben doktor olmayi istiyorum ayni zamanda bir bilim adami fizikci genetik muhendisi olmayi da dusunuyorum cunku ben yenilige acik arastirma yapmayi seven biriyim ailemde benim doktor olmami istiyo bende hem ilgi alakama en uygun hemde ailemin istegine gore en uygun meslegin doktorluk oldugunu dusunuyorum hatta bu meslekte bilimsel çalışmalar yapabilmek icin ingilizce ogrenmeye çalışıyorum ingilizce icin çeşitli programlar ve pdf ler indirdim bu istegime rağmen ya kazanamazsam ya okuyamazsam gibi olasiliklar beni cok korkutuyo yani baska bir meslek yapabilecegimi sanmiyorum

Elif YılmazŞubat 14, 2015 saat 12:06Cevapla

Bir de ben doktorluk egitimimi turkce deilde ingilizce olarak almak istiyorum ingilizceyi su an yaziyorum konusuyorum ama bi turlu anlamiyorum bu problemi lise bitene kadar cozucem ama turkiyede ingilizce ne kadar ogrenilir ki? En iyi yurt disinda egitim almak olur ab ye uye bir ulkede okumak iyi ve baska ulkelerde calismak sorunsuz olacaktır
Benim amacim sadece bir doktor olmak deil uluslararsi bir basariya sahip bir doktor olmak
yani turkiye gelişmekte olan bir ulke sağlık veya arastirmalara cok yatirim yapamayacaklarindan gelişmiş ulkerden birinde çalışmanın daha iyi olacagini dusunuyorum fakat bunun icin hangi kurumlara basvurmam gerektiginide bilmiyorum sizden bunun icin bana yol göstermenizi istiyorum
Diyer bir düşüncemse gecen yil giremedigim devlet yatili bursluluk sinavina girecem ve inşallah istanbulda koklu bir üniversite kazanabilirsem degisim programıyla yurt disina gitmeyi hic olmazsa 1 yil filan orda okumayi planliyorum

BetülŞubat 15, 2015 saat 09:04Cevapla

Ben 7.sınıftayım derslerim oldukça iyi ve takdir aldım fen ve teknoloji dersim en iyi derslerimden matematik 4 ama. Doktor olmayı çok istiyorum fakat zor vs. diyorlar ben bu şekilde devam edersem tıp kazanabilirmiyim ? Sınıfın çalışkanlarındanım. Lütfen Yardıma ihtiyacım var. :) Yani İlla derece mi yapmak lazım derslerim derece yapacak kadar iyi olmasa da takdir aldım. ?

RamazanMart 5, 2015 saat 21:55Cevapla

9. sınıf öğrencisiyim diş hekimi olmak istiyorum.1.dönem ortalamam 66 civarlarında ikinci dönem derslerime çalışmaya başladım. Tıp üniversitelerini tutturabilmek için ne yapa bilirim. Günde kaç saat ders çalışmalıyım . Motivasyonumu nasıl üst düzeyde tutabilirim? Derslerden nasıl zevk alabilirim?

emreMart 8, 2015 saat 19:09Cevapla

Ben 8. Sınıf öğrencisiyim size bazı sorularım oluvak ben beyin cerrahı olmayı çok istiyorum bunun için önce lisede anadolu lisesi gibi bir liseye gitsem isteğime ulaşabilirmiyim bide ingilizceyi iyi bilmem cerrahlıkta şart mı

senaMart 26, 2015 saat 17:11Cevapla

Merhaba ben 19 yaşndaym yeni evliyim. Tıp okumak istiyorum. Sayısalım çok iyi dgl ama önümzdki yıla kdr hazrlanacagm? İmkansz mı

merve zorluMart 30, 2015 saat 16:14Cevapla

şimdi ben doktor olmaya hevesli biriyimdir yalnı bunlrar çok saçma olmuş söyliyim

mehmet akif ersoyNisan 1, 2015 saat 16:32Cevapla

tüm arkdaşların yorumlarını düşüncelerını aktarmak istedıklerı konuları okudum guzel bır paylaşim da bulunmuşsunuz bende yabancı bı okulda tıp okumak istiyorum tavsıey edecegınız hangı unucersıte de var nasıl giderim nasıl kayıt olacagim bılgılendirisenız sevınırım bende öyle bı okulda ögrenım görmek istiyorurum idealım tıp doktor olmak

aliNisan 2, 2015 saat 17:47Cevapla

abi ben ambulas doktoru olmak istiyom ama ingilizcem zayif nazıl olabilirim

SibelNisan 19, 2015 saat 16:36Cevapla

Öncelikle teşekkürler, ben bu sene 2. Sınıftayım ve alan seçimi yapacağım tıp okumak istiyorum ama bi şey merak ediyorum özel beye vakıf üniversitesinde okusam da devlette görev yapmak zorunda miyim? Cevaplarsanız çok mutlu olurum teşekkürler

HaleMayıs 2, 2015 saat 10:00Cevapla

Merhaba ben 8. Sinif a gidiyorum liseye yeni geçicem inşallah.Ben doktor olmayı acayip istiyorum sınavdan sonra matematik nasıl geçti dediklerinde iyi de diyemiyorum kötü de ama sınav Sonucum ya 1 yanlış ya 2 yanlış çıkıyor ve dikkat eksikliğim var yani sayısal seçmek istiyorum lise 1 den itibaren çalışıp tıp kazanmak istiyorum sizce kaçıncı sınıftan başlayabilirim ve dikkat eksikligini giderebilirmiyim birde sizden fikir almak isterim. Teşekkürler

leylaMayıs 12, 2015 saat 15:23Cevapla

arkadaşlar fen lisesini okumasam tıp fakültesine gide bilirmiyim?

leylaMayıs 12, 2015 saat 15:26Cevapla

lütfen çabuk cevaplayın acelem var. lütfen!

hazalMayıs 15, 2015 saat 18:35Cevapla

Merhaba ben dis hek 2
Snif ogrencsym bu sneui bitirip universte snavna bir daha girip tip fakltsni kazanrsam tipta ucten baslayabliri myim

buseMayıs 17, 2015 saat 14:42Cevapla

Ben lise hazirlik ogrencisiyim. Bende doktor olmak istiyorum hemde cokk. Am puanlar cok yuksek korkuyorum

mesutMayıs 28, 2015 saat 04:01Cevapla

merhaba ben ilk okul mezunu 32 yaşında evli barklı çocuk sahibi biriyim 2005 te iş yerinde usta olmak istedim ne mezunusun dediler ilk okul diyince baş ustam dediki lise mezunu olmadan olmaz patron öyle istiyor. inat ettim okuyacam diye açık ilk ögretime kaydoldum 3 sene sınavlara girdim son sınavıma girmedim 4 dersim vardı seneler sonra yaş 32 olmuş 2015 dedim gireyim de bitirmiş olayım girdim ve bitirdim ilk sınavımda çalıştığım firmada işçiyim dokumacı tekstil. hyat okadar yorucuki yani sizin sabah kalkıp çogu zaman elinizi yüzünüzü yıkayıp sildiginiz havlu ve banyodan sonra sarıldıgınız havlunun üretimi okadar meşakatliki sormayın:) neyse esas konuya geleyim çok açık görüştü atılgan girişimci ve okumayı seven biriyim sınavına girdigim dersleride neredeyse hiç çalışmadım her soruda cvp aradım iş çıkışı yorgun bitkin ve sitresli bir şekilde geçti sınavım:) başarılı olduğumu duyunca çok sevindim şimdi kafama koydum liseyide okuyucam dışarıdan 2.5 yılda bitirme şansım var ben 3.5 senede bitireyim problem yok o arada öss ye hazırlanmış olurum. şimdiden öss sınav sorularını kendimce cvp lamaya başladım şimdi lise kitapları arıyorum okuyup çalışmak için en zorlaan dersler de metametik ve geometri olacagından hiç şüphem yok :) kaza ile kolay çok basit sorular çıkıyor ama :) misal problemler :) evet esas sorunum okumak istiyorum ilk başlarda endsitrü mühendisliği istiyordum lakin ailemin ve çevremin hastane ile çok ilişkilri olduğu için doktor olma sevdasına girdim bana demeyinki sen yapamazsın boşver yıldıramassınız beni kesinlikle :) siyaset bilim ilim ekonomi sosyal kültürel aktivitelerim çok oldu bilmediklerimi ögrenme çabasına griyorum çoğu zaman tartıştıgım konularda bilmiyorsam dogrusunu internetten araştırıp tartıştığım kişilerin yüzüne vuruyorum sanki egomu tatmin ediyorum :S neyse sabırsız biri olarak bana daha liseye başlama noktasındayım gelecek hayallerimin şekillenmesinde nasıl bir yol izlemem gerekir. nasıl sonuçlara ulaşırım. iyi çalışmalar.

AliyeHaziran 1, 2015 saat 16:22Cevapla

Merhabalar ben 9. Sınıf öğrencisiyim doktor olmak baya fazla istiyiorum doktorluk veya iyi bir sıralamaya girmek için hangi derslerimin çok iyi olması gerekiyor benim biyolojim çok iyi birde matematiğim ama fiziğim çok iyi değil açıkçası biraz bilgi verir misiniz ?

ÖmerHaziran 18, 2015 saat 00:18Cevapla

Ben bu sene lise sona geçtim , eşit ağırlık bölümündeyim ve tıp kazanmak istiyorum . Yabancı dilim çok iyi sizce son sene sayısala geçip mezun olduktan sonra yabancı dil eğitimi görüp yurt dışında okusam nasıl olur yada bana verebiliceğiniz tavsiyeler var mı sayısalımda iyi.

nazlıHaziran 18, 2015 saat 13:22Cevapla

Arkadaslar merhaba ben 8. Sinifa basliyacagim ve teog sonuclarinda ailem beni saglik meslek liselerinden birine gondereckler ama saglik meslek liselerinde taban meslek hemşire peki ben doktorluk sinavlarina falan girersem foktirluk okuyabilirmiyim aydinlarin beni lutfen

nazlıHaziran 18, 2015 saat 13:25Cevapla

Arkadaslar merhaba ben 8. Sinifa basliyacagim ve teog sonuclarinda ailem beni saglik meslek liselerinden birine gondereckler ama saglik meslek liselerinde taban meslek hemşire peki ben doktorluk sinavlarina falan girersem doktorluk okuyabilirmiyim aydinlatrin beni lutfen

buseHaziran 29, 2015 saat 22:28Cevapla

Ben 8. sınıf öğrencisiyim anadolu sağlık meslek lisesine gidersem doktor olabilir miyim?

bsertasTemmuz 4, 2015 saat 00:15Cevapla

Merhaba. Ben bu yıl 11. sınıfa geçiyorum. Sayısal bölümünü seçtim. Doktorluk mesleğine büyük bir ilgi duymama rağmen puanlar yüzünden “başaramam” düşüncesiyle özgüvensizlikten tıbba yönelik çalışmadım. Sadece 9. sınıf derslerime ağırlık verdim lise birde. 10. sınıfta ise istemediğim bir meslek yapmak istemediğimden sayısal seçmeye karar verdim. Sayısal derslerime önem verdim. Fakat çalışırken nasıl çalışmam gerektiğine karar veremiyorum. Test çözmeye alışık olmadığımdan kafam dağılıyor. Zaten dikkatsizlik problemim var malesef. Konu da tıp olunca fazlasıyla geriliyorum. Puanlar aşırı yüksek. Bu beni daha da kasıyor. Şimdiye kadar bu sebeplerle YGS’ye yönelik çalışamadım. Bundan sonra nasıl bir yöntem uygulamalıyım, bir fikriniz var mı? Bundan sonra yoğun bir çalışma uygulasam tıp bölümünü kazanabilir miyim?

sultanAğustos 6, 2015 saat 18:26Cevapla

Simdi diyelimki liseyi turkiyede bitirdik tıp icin yurt disina gittik okumaya ama ingilizcemiz yok birsene orda ingilizce egutimimi alcaz tamm onuda gectim en rahat hanfi ulkede tip okuyabilirim sizce (her anlamda rahatlik)

HaticeEylül 12, 2015 saat 05:34Cevapla

Ben doktor olmak istiyorum ama new yorkta yaşamakta istiyorum ingilizcem iyi ne yapmalıyım eğitimimi Türkiye’de mi yoksa Amerika’da mı almalıyım eğitimi Türkiye’de alırsam Amerika’da nasıl çalışabilirim şimdiden teşekkürler

sheEylül 22, 2015 saat 20:25Cevapla

Merhaba yurtdisinda tip okuyup turkiyede diplamamizin gecerli olmasi icin en uygun ulke ve okul hangisi birde ben mezun olmus ozel sektorde calisan biriyim tip okumak hep hayalim meslegimden memnun degilim sizce gec mi kaldim hayatimdaki taslari oynatmak beni korkutuyor basaramazsam bu yastan sonra issiz kalmak dibe vurmak riski beni bitiriyor bide cok sosyal kendini one atabilen biri degilim yurtdisi egitimi benim gibi cekingen insanlar icin uygun degil midir tesekkur ederim …

SemaEylül 27, 2015 saat 00:09Cevapla

Merhaba 10.sınıfa gectim saglik meslek lisesindeyim fakat artik saglik meslek lisesinin pek avantajli olmadigini gec olmadan anadolu lisesine gecmemi soyluyoar ben saglikta kalip doktorluga hazirlanmak istiyorum olmayacak bi hayal mi kuruyorum yoksa azimli olursam bunu basarabilir miyim kararsızım

C. Ali BülbülEkim 12, 2015 saat 19:17Cevapla

Ben meslek lisesinde okuyorum sayısal derslerim de pek fazla iyi değil ama doktor olmayi kadın doğum uzmanı olmayi çok istiyorum kimse başaracagima da inanmıyor ne yapmam gerekiyor yardım eder misiniz

SuhaAralık 21, 2015 saat 21:25Cevapla

Merhabalar benim birkac sorum olcak benim ortaokulda kafam cok karisikti bide ders calismiyordum sonra meslek lisesine gittim suan 10.siniftayim bilisim bolumundeyim ama suan doktorlugu hayal edemicegimiz kadar cok istiyorum ne yapmam gerekir olma sansimi kaybettim mi ?

hasanAralık 22, 2015 saat 16:52Cevapla

ben 7. ci snf öğrencisiyyim 6 snfta ortalamam 94 glmisti bu sene 96 gelicek sizce fen lisesine gidebilirmiyim ve bu ortalamalar iyimi?

AleynaAralık 26, 2015 saat 22:08Cevapla

Merhaba
Ben 9.sınıf öğrencisiyim ve tıp fakültesini kazanmayı çok istiyorum.En önemli tavsiyeleriniz nedir?
Teşekkürler.

rabiaŞubat 12, 2016 saat 19:54Cevapla

merhaba ben saglık meslek lisesi 11.sınıfım doktor olabilmek için neler yapmam gerekir meslek lisesi olduğu için şansım düşük mü sizce nasıl bır çalışmayla doktor olabilirim yardımınızı bekliyorum

esraŞubat 16, 2016 saat 00:52Cevapla

doğuanodoluda çoban çocuk tıp fakültesini kazandı kendisi çalışarak azim önemli insanları korkutmayın eskiden dershane bile yokmuş hem doğudakii çocuklar derhaneye gitmeden nereleri kazanıyor

AyşenurMart 13, 2017 saat 19:19Cevapla

Bende tıp okumak istiyorum ama okuduğum okul biraz kötü şuan lise 2 nasıl çalışmam lazım

MENU