Üniversiteyi kazanamadım

33/81

Üniversiteyi kazanamadım şimdi ne yapacağım diye düşünüyorsunuz, çaresiz ve üzgünsünüz. Çözüm belki sizin veya etrafınızdaki düşündüğünüz kadar zor değil. Durum belki etrafınızdakilerin düşündüğü gibi ümitsiz değil.

Etrafınızdakiler olsun seneye tekrar hazırlanırsın daha kolay olur, olsun seneye daha iyi çalışırsın istediğin bölüme girersin gibi teselliler veriyorlar. Bilen bilmeyen herkes şöyle yaparsan kazanırsın böyle yaparsan kazanırsın diye öğütler veriyorlar.

Üniversiteye tekrar hazırlanmanın zaman kaybı olacağını düşünüyorsunuz. Sonuna kadar haklısınız. Mantıksızlıklarla çalışan hatalı bir eğitim sisteminin kurbanı olduğunuzun farkında olmadan halinize üzülüyorsanız, uyanın ve kendinize gelin.

Eğitimin amacı insanı bir mesleğe hazırlamaktır. Bir mesleği en iyi yapan insan, o mesleğin okulunu okumuş insan değil, o mesleği seven, isteyen ve yeteneği olan insandır.

Oysa mevcut eğitim sistemimizde bir insanın o mesleği ne kadar istediğinin bir önemi yoktur. Önemli olan test tekniğini iyi öğrenmek, ileride yapılacak meslekle alakasız bir sürü gereksiz detayı iyice ezberlemek bu konulardan çıkacak soruları yapabilmektir.
Her yıl 1 kez şansınız vardır. Hayatınızın 40-50 yılını etkileyecek şahsi bir karar bir kaç saatlik bir sınavın sonucuna bağlıdır. Sınav sonucu sizin o bölümü ne kadar istediğinize, o mesleği ne kadar iyi yapabileceğinize veya o gün içinde bulunduğunuz strese, sıkıntıya verdiğiniz emeğe bakmaz. Sınav sonucu bir çeşit lotarya gibidir. Ne kadar puan alırsanız alın başka insanların sınavda alacağı puan sizin herhangi bir bölüme girip girmeyeceğinizin kararını verir. Kaderinizi başka insanlar tayin eder.

Başka ülkelerde durum
Peki başka ülkelerde de durum böyle mi? Hayır değil. Öğrenciler okula alınırken öncelikle o bölümü yapmak isteyip istemediklerine bakılır. Bunun için öğrenci alımı mülakat ile yapılır. Şayet o bölümün profesörleri öğrencinin o bölümü gerçekten istediğine inanırlarsa, geriye tek kalan öğrencinin bu bölümü okuyabilmesi için gerekli alt yapıya sahip kılınmasıdır.

Örneğin tıp okumak istiyorsanız bölüm derslerini anlayabilmeniz için biyoloji konusunda standard bir bilgi seviyesine sahip olmalısınız. Şayet lisede biyoloji öğretmeniniz iyi değilse veya çeşitli sebeplerle bu derste eksikleriniz kalmış ise bunları tamamlamak için bir Tıp Hazırlık Programına tabi tutulmanız gerekir. Aksi takdirde tüm diğer öğrenciler dersi rahatça anlayabilirken, siz temel bilgi eksiğiniz yüzünden dersi anlamayıp başarısız olursunuz.

Bu tür bir sistem çok daha sağlıklı ve çok daha başarılı insanlar yetiştirmek mümkündür.

Tekrar üniversite sınavına hazırlanmak bu yanlış sistemin kurbanı olmaya devam etmektir. Hemen bu sene istediğiniz bölüme başlamak yerine sonucu garanti olmayan sıkıntılı bir yıl geçirmek ne kadar mantıklıdır..

Arkadaşkarınla paylaş:

MENU