Macaristan’da eğitim görecek öğrencilerin durumu turist olarak gidecek kişilerden farklıdır. Turist vizesi ile bir eğitim kurumuna kayıt yaptırmak mümkün değildir.

Yeşil pasaport, gri pasaport ve kırmızı pasaport sahipleri ülkeye 90 günü geçmemek koşulu ile “turist” olarak vizesiz olarak seyahat edebilse de bir eğitim kurumuna kayıt yaptırmak için mutlaka Öğrenci Vizesi alınması gerekmektedir. Aksi takdirde Macaristan eğitim kurumları öğrencilerin kayıtlarını yapmayı reddecektir.

Öğrenci Vizesi başvurusu Türkiye’de bulunan konsolosluklardan birinde yapılabilir.

Macaristan konsolosluğu ile işbirliğimizin bir sonucu olarak, vize işleminiz birkaç gün içinde sonuçlanabilmektedir. Bunun için aşağıdaki belgeleri hazırlayarak bizimle iletişime geçmelisiniz.

Öğrenci oturma izni için gereken belgeler

  1. Tam ve doğru doldurulmuş Oturma İzni Talep Formu
  2. En az 2 sene geçerli pasaport
  3. 4 adet biyometrik resim (resim 6 aydan eski olmamalıdır)
  4. Okula kabul edildiğinize dair mektup
  5. Okul eğitim ücretinin ödendiğine dair belge
  6. Kalinacak yer- Otel rezervasyonunun konfirmasyonu (en az 3 hafta veya 1 ay)
  7. Uçak veya öngörülen ulaşım aracına ilişkin kanıtlayıcı belge
  8. Anne ya da baba tarafından imzalanmış, Macaristan’daki tüm masraflarınızı karşıladıklarını belirtir noter onaylı taahhütname ;( Oglum/Kizim …… nin ( Pasaport No : _____ ) Macaristan’ daki egitim suresi boyunca tum masraflarini karsilayacagimi tahhut ederim. – Gibi bir yazi. )
  9. ve taahhütnameyi veren kişinin son 3 aylık banka dökümü.
  10. Talep edilen oturma izninin süresini tam kapsayan ve Schengen alanında geçerli olan minimum 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası

.

MENU