Yurtdışında üniversite okumak

24/81

Yurtdışında üniversite okumak isteyenler şu noktalara dikkat etmeliler, aksi halde yurtdışı eğitim hayaliniz bir kabusa dönüşebilir:

Yabancı Dil Bilgisi

Yurtdışında üniversite okuyabilmek için yabancı dil şart. Dil bilmeden dersleri nasıl anlayacaksınız?

Her ülke eğitimini en az kendi dili ile yapmaktadır. Ancak bazı ülkelerde diğer geçerli dillerde eğitim yapılan uluslarası programlar bulmak mümkün. İngilizce günümüzde tüm dünyada geçerli bir dil olarak kabul edilmekte. Çin’den Rusya’ya tüm ülkelerde iş dünyası, ticari ve akademik iletişim dili olarak İngilizce konuşulmaktadır.

İngilizce Eğitim

İleride uluslarası bir şirkette çalışmak istiyorsanız, yüksek lisans yapmak, yabancı bir ülkede çalışmak, mesleğinizde yükselmek istiyorsanız İngilizce eğitim veren bir üniversite programı ilk tercihiniz olmalıdır.

Almanca Eğitim

Almanca eğitim size Almanya, Avusturya ve İsviçre gibi ülkelerde çalışma imkanı sağlayacaktır. Ancak bu ülkelerde dahi artık İngilizce ikinci dil olarak kabul edilmektedir.

Fransızca Eğitim

Fransızca Fransa ve Afrika ülkelerinde yaygın konuşulmaktadır. Alman dünyasından farklı olarak Frankofon dünyası biraz kendi içine kapanık ve izole olduğu için Fransızca eğitim size bu ülkelerde bir avantaj sağlayabilir. Fransızlar hala İngilizce’nin dünya dili olmasını kabul edemeselerde pek çok Fransız şirketi işe alımlarda İngilizce konuşma şartı aramaktadır.

İtalyanca İspanyolca Çince Eğitim

Ayrıca İtalyanca, İspanyolca, Çince, Korece gibi dillerde eğitim görmek de mümkündür. Ancak tavsiyemiz Fransızca, İspanyolca, İtalyanca dahil bu tür dilleri eğitim dili seçmek yerine bir hobi dili olarak ikinci yabancı dil olarak öğrenmeniz yolundadır. Çünkü mesleki yaşamınızda ilerlemek için mutlaka İngilizce ile karşılaşacaksınız. Eğer yukarıda sayılan dilleri hali hazırda mükemmel konuşuyorsanız ve İngilizce ile hiç işim olmaz diyorsanız bu dillerle eğitim görmek mümkün.

TOEFL Şartı

Amerika ve İngiltere’de üniversiteler öğrencilerin kayıt yaptırabilmesi için TOEFL sınavında belli bir puan almalarını şart koşar.

Almanya ve Avusturya’da DSH sınavını geçmeniz gerekir. Hollanda’da üniversiteye kayıt için NT1/NT2 dil sınavını geçmeniz gereklidir.

YGS Şartı

Almanya, Avusturya gibi pek çok ülkede bir üniversiteye kayıt yaptırabilmeniz için önce Türkiye’de aynı bölümü kazanmış olma şartı aranır.

Diploma Notu Şartı

İngiltere’de üniversitelerin pek çoğu Türkiye’deki lise eğitimini kendi eğitimlerinden daha düşük görmektedir. Bu sebepten kayıt olacak öğrencinin diploma notunun geçer not olması üniversiteye kayıt için yetmez. Üniversiteye kayıt için enaz %80 başarı oranı aranır.

Okul Masrafları

Ülkeden ülkeye üniversiteden üniversiteye değişir. Amerika’da veya Avrupa’da senelik 5000 dolar gibi bir ücretle öğrenci alan üniversiteler bulunmaktadır. Üniversite ülke sıralamasında ne kadar yukarıda ise kayıt ücreti de o kadar yüksektir. Örneğin Harvard, Princeton, Stanford, MIT gibi okullarda sadece kayıt ücreti 45bin dolar civarındadır. Avrupa’da ise genelde devlet üniversitelerin fiyatları birbirlerine yakındır. Avrupa Birliği vatandaşı olan öğrenciler zaten ödeme gücüne göre burs aldıkları için bu kayıt ücretini ödemeyeceklerdir. Ancak AB dışından gelen siz tam kayıt ücretini ödemek zorundasınız. Avrupa’da en yüksek kayıt ücretleri İngiltere gibi Batı Avrupa ülkelerindedir. İngiltere özellikle Hintli ve Çinli öğrencilerin en talep ettiği ülke olduğu için fiyatlar da yükselmiştir.

Yaşam Masrafları

Avrupa ülkelerinde Batıya gidildiğinde yaşam maliyetleri artmaktadır. Büyük şehirler ve başkentlerde yaşam maliyetleri en yüksektir. Londra, Paris, Amsterdam, Zürich yaşam maliyetlerinin zirvede olduğu şehirlerdir.

Diploma Denkliği

Eğitimi aldınız Türkiye’ye dönüp çalışırım diyorsanız aldığınız diplomanın YÖK tarafından tanınıp tanınmadığını kontrol etmelisiniz. İngiltere ve Doğu Avrupa ülkelerinin çoğunda özel bir eğitim kurumu açmak yasal olarak oldukça kolaydır. Ancak eğitimin kurumunun verdiği diplomanın geçerliliği de sınırlıdır. AB üye ülkeleri Bologna anlaşmasına imza atan üniversitelerin diplomalarını birbirine denk saymaktadır. Eğitim sisteminde denetlemenin az olduğu ülkelerde ise her eğitim kurumunun diploması geçerli sayılmamaktadır.

Türkiye’de ise YÖK herbir yabancı üniversite için kendi karar vermektedir. Örneğin Bulgaristan veya Romanya’dan aldığınız diploma ile Türkiye’de doktorluk yapamayabilirsiniz.

İş Bulma

En nihayetinde hayatınızın 3-4 yılını verip okumanızın amacı bir meslek sahibi olmaktır. Yurtdışında iyi bir üniversiteden alınan diploma pek çok kapıyı size açabileceği gibi şüpheli ünvana sahip bir yerden alacağınız diploma verdiğiniz 3-4 yıl emeğin boşa çıkmasına yol açacaktır.

AB ülkelerinden alınan diplomalar bir başka AB ülkesinde geçerli sayılmaktadır. Bu yüzden bir diploma size tüm Avrupa’da çalışma garantisi de sağlayabilir.

Yurtdışında Eğitim Sistemi

Avrupa’da Eğitim

Avrupa Birliği ülkeleri eğitim sistemleri arasındaki farkları eşitlemek için bir anlaşma imzalayarak sistemi standardize etmişlerdir.

Türkiye’de eğitim süresi ve derecelerde Avrupa Birliği standardlarını takip etmektedir.

Amerika’da Eğitim

Ancak Amerika, Avustralya gibi ülkelerde sistem farklıdır.

Örneğin Amerika’da tıp öğrenimi Türkiye ve Avrupa’nın aksine 4 yıllık lisans üstü bir eğitimdir. Yani tıp öğrenimi için önce 4 yıllık üniversiteyi bitirmeniz gerekmektedir. Doktor olabilmek için bunun üzerine 2 yıl internlik yapılması gerekir. Yani doktor olmak için 10 senelik bir eğitim süreci geçirilir. Buna rağmen Amerika’da tıp eğitimi çok popülerdir. Tıp bölümlerine talep yüksektir ve mevcut kontenjan yetmemekte bu yüzden okullar öğrenci alımında aşırı seçici olmaktadırlar. Özellikle yabancı bir ülkeden gelenler için bir tıp bölümüne girebilmek için öğrencinin sıradışı bir akademik başarı göstermiş olması gerekmektedir.

Amerika’da tıp eğitimi fiyatları da oldukça yüksektir. Bir yıllık okul ücreti en az 45,000 – $50,000 dolar civarındadır.

Amerikalı öğrencilere kayıt ücreti için burs verilirken yabancı öğrenciler bu ücreti kendileri ödemek zorundadır..

Arkadaşkarınla paylaş:

MENU